tren
Florya Kumlubük Logo

Kumlubük Hakkında


Kumlubük özellikle denizi, kumsalı ve balık restoranlarıyla ünlü. Bölgenin manzarası görülmeye değer. Kumlubük’ün sahil ve yamaçları ekolojik turizm adına popüler trekking ve doğa yürüyüşü parkurlarına sahip.

Kumlubük’te öncelikle muhteşem deniz, güneş ve kumsallarda deniz keyfi sürebilirsiniz. Balık restoranları bölgenin en iyilerindendir, balık yemeden ayrılmamanız tavsiye edilir. Kumlubük’ün güneydoğu tarafına doğru ilerlediğinizde esrarengiz bir güzelliğe sahip bir mağara karşınıza çıkacak. Mağara bölgesinin 5000 yıl önceki yerleşim alanına ev sahipliği yaptığı söylenmekte. Görülmeye değer. Sahil ve tepelerde doğa yürüyüşü yapmak diğer bir alternatif. En popüler doğa yürüyüşü alanları bu bölgede.

Turunç da olduğu gibi antik kenti Amos‘u da ziyaret edebilirsiniz. Yürüyerek yarım saat mesafede. Burada Amos antik kenti kalıntılarını, eski tiyatro ve şehir duvarlarını görmek mümkün. Doğa yürüyüşü ile birlikte güzel bir aktivite.

Neler Yapılır


Marmaris'e 24, Turunç'a 5 km uzaklıkta olan Kumlubük'e muhteşem manzaralı bir orman içinden geçilerek ulaşılır. Öyle ki daha bu yolculuğun başında gözlerinizin önüne serilen deniz manzarası, çam ormanlarının içinize işleyen kokusu ve doğanın sesi, size az sonra ulaşacağınız cennetin habercisidir. İki ucu bükülmüş bir yay seklindeki 2 kilometrelik kumsalıyla bir saklı doğa harikasıdır Kumlubük. Adını kumla dolu olan sahil ve denizinden alan Kumlubük'te yeşille mavinin tüm tonları birbiriyle yarışır.

Turunç’ta bir sabahınızı ya da akşam üzerini Amos antik kentine yapacağınız yürüyüşe ayırın. Turunç’tan yürüyerek 1 saatte Kumlubük’ten ise yarım saatte ulaşabileceğiniz Amos, antik çağın önemli kentlerinden biriydi ama günümüze çok fazla şey kalmadı. Hisar Burnu diye bilinen ve bir yanında küçük çakıllı bir koy, diğer yanında Kumlubük sahilinin uzandığı tepedeki dar ve uzun düzlükte tiyatro ve kent surlarını görebilirsiniz. Kentin nekropolisi ise kuzeydeki küçük koyun yamaçlarına doğru yayılmıştır. Ama kalıntılardan çok ayağınızın altında gözalabildiğine uzanan manzaradan etkileneceksiniz.

Gezilecek Yerler

  • Amos Antik Kenti


    Amos’un geçmişine bakacak olursak; antik çağlarda Rodos’un en önemli şehirlerinden biri olan Amos, Helenistik dilde “Ana tanrıçanın tapınağı” anlamına gelmektedir. Yine Helenistik dönemde Samnaios ismi ile anılan tanrı Apollon, bu kentin baş tanrısı sayılıyor.

  • Turunç


    Eski bir balıkçı kasabası olan Turunç, aynı zamanda mavi tur teknelerinin ve yatların da popüler uğrak noktası. Sahil boyunca demirlermiş pek çok yerli yabancı tekne görmek mümkün. Bölgedeki restoranlar yaz boyunca kalabalık.

  • Civar Köyler


    Marmaris köyleri, mesire alanları, milli parkları ve harika doğasıyla görülmeye değer bir bölgedir. Selimiye, Orhaniye, Turgut, Bozburun gibi bir çok görülmeye değer turistik köy mevcuttur.


All Rights Reserved © Villa Florya | 2021